Orbán Viktor: Magyarország fokozatosan leállítja az Ukrajnába irányuló gázszállításokat

2026.03.25

Orbán Viktor miniszterelnök szerdán jelentette be, hogy Magyarország fokozatosan leállítja az Ukrajnába irányuló gázszállításokat. A döntés azután született, hogy Ukrajna már 30 napja blokkolja a Barátság kőolajvezeték működését, ami jelentős hatással van az ország energiaellátására. A kormányfő közölte, hogy az így nálunk maradó gázmennyiséget hazai tárolókban helyezik el, ezzel is erősítve Magyarország energiabiztonságát.

A szerdai kormányülésen Orbán további intézkedéseket is bejelentett az olajblokád megtörése érdekében. Kiemelte, hogy a védett benzinárat és a rezsicsökkentett gázárat a kormány fenntartja, így a lakosság nem fog drágulást tapasztalni a közlekedési és fűtési költségekben. Hangsúlyozta, hogy amíg Ukrajna nem engedi át az olajat, addig Magyarország sem fog gázt szállítani Ukrajna irányába.

Orbán Viktor szerint az ukrán zsarolás ellen eddig sikeresen védekeztek, és a magyarok fizetik a legalacsonyabb árakat az üzemanyagért egész Európában. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy további lépések szükségesek az ország biztonságos energiaellátása érdekében. Ezért döntöttek a gázszállítások fokozatos leállításáról és a gáz betárolásáról.

A miniszterelnök korábban azt is közölte, hogy Ukrajna szándékosan idéz elő üzemanyaghiányt Magyarországon a választások előtt, hogy megbuktassa a jelenlegi kormányt. Kijelentette, hogy az ország tartalékait feltöltötték, és az olajblokádot meg fogják törni. Emellett azt is hozzátette, hogy amíg Zelenszkij ukrán elnök nem változtat álláspontján, addig Magyarország nem támogatja Ukrajnát Brüsszelben.

Az ügy hátterében az áll, hogy a Barátság kőolajvezeték január 27-én állt le, miután Ukrajna egy orosz csapásra hivatkozva meghibásodást jelentett be. Ez diplomáciai vitát váltott ki Kijev és Magyarország, valamint Szlovákia között. Ukrajna szerint a vezeték nem üzemképes, míg Magyarország és Szlovákia szerint a leállás politikai okok miatt történt.

Az Európai Unió szakértői március elején megkezdték a vezetéken történő helyzetfelmérést Ukrajnában, miután Zelenszkij korábban elutasította az EU misszióját biztonsági okokra hivatkozva. A miniszterelnök szerint, ha Ukrajna hozzá szeretne jutni az uniós forrásokhoz, akkor meg kell nyitnia a Barátság kőolajvezetéket.

Végül Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Magyarország energiabiztonságát meg fogják védeni, és az eddigi kedvezményes árakat fenntartják, miközben az ukrán olajblokád megtörésén dolgoznak.

(Borítókép: Orbán Viktor. Fotó: Orbán Viktor / Facebook)